
Szendvicspanelek hangszigetelése: mit várhatsz tőlük zárt terekben?
A szendvicspanelek, a strukturális és hőtechnikai előnyeik mellett, akusztikai szempontból is kiváló hatást nyújtanak. A megfelelő paneltípus és szerelési technológia kiválasztásával hatékony hangszigetelő falak építhetőek fel gyorsan és pormentesen, akár egy hétvége alatt.
A korszerű ipari és kereskedelmi létesítmények egyik kulcskérdése ma már nemcsak a hőszigetelés, hanem a megfelelő hangszigetelés, különösen olyan helyeken, ahol zajos gépek működnek, irodákat alakítanak ki a csarnokokon belül, vagy egyszerűen csak nyugodtabb környezetre van szükség. A szendvicspanelek ilyen esetekben nemcsak gyors szerelhetőségükkel és esztétikus megjelenésükkel nyűgöznek le, hanem kimagasló zajszűrő képességükkel is. Biztosan érdemes ezen termékeket erre a célra is alkalmazni? Tudj meg erről többet néhány kattintással! Az aceltrapezlemez.hu weboldalon is kiemelik a szendvicspanel kiváló hő- és hangszigetelési tulajdonságait.
Milyen típusú szendvicspanelek alkalmasak hangszigetelésre?
A szendvicspanelek szerkezeti felépítése határozza meg, hogy mennyire képesek elnyelni vagy visszaverni a hanghullámokat. Általában három fő típus közül választhatsz:
Kőzetgyapot (MW) magos szendvicspanelek
- Ezek a legjobb választást jelentik, amikor cél a hangszigetelés. A kőzetgyapot sűrű szálas szerkezetének köszönhetően, képes elnyelni a hanghullámokat, így akár 30–40 dB zajcsökkenés is elérhető, típustól és vastagságtól függően. Ideális megoldás irodák, tárgyalók, szervertermek vagy zajos géptermek leválasztására.
Poliuretán (PUR / PIR) magos panelek
- Elsősorban hőszigetelésre optimalizáltak, de bizonyos mértékű hangszigetelést is biztosítanak (15–25 dB közötti csillapítás), kisebb igénybevételű belső terekhez alkalmasak.
Polisztirol (EPS) magos panelek
- Ezek költséghatékony megoldások, ám a hangszigetelési képességük korlátozott. Inkább ott érdemes használni, ahol a hangszigetelés másodlagos szempont.
Hogyan történik a panelek szerelése hangszigetelési céllal?
A hangszigetelő szendvicspanelek szerelése gyakorlatilag megegyezik a standard panelekkel, de néhány részletre érdemes kiemelten figyelni a hanggátlás maximalizálása érdekében.
- Tömítés: a panelek közötti illesztésekhez célszerű akusztikai tömítőanyagokat használnod, hogy a hang ne tudjon átszökni a réseken keresztül.
- Szerkezetcsatlakozások: a padló és mennyezeti csatlakozásoknál alkalmazz rezgéscsillapító alátéteket, rugalmas szalagokat, hogy a panelek ne vezessék át a rezgéseket!
- Duplafal-rendszer: 2 egymástól elválasztott panelréteg közé helyezett légrés vagy plusz szigetelőanyag (pl. akusztikus filc) tovább fokozza a csillapítást.
Hogyan fokozható még jobban a hangszigetelő képesség?
A szendvicspanelek önmagukban is hatékonyak, de bizonyos kiegészítő technikákkal még tovább javítható a teljesítményük.
- Belső burkolás gipszkartonnal vagy perforált acéllemezzel: ezek a rétegek visszaverik vagy elnyelik a hangot.
- Légrés kialakítása a fal mögött: pár centis légrés szintén képes növelni a hangszigetelési értéket.
- Extra szigetelés a belső oldalra: például ásványgyapot, akusztikus panelek beépítésével.
Mire számíthatsz zárt terekben?
Ha kőzetgyapot magos szendvicspaneleket választasz, megfelelő tömítéssel és szereléstechnikával, jelentős zajcsökkentést érhetsz el, így akár ipari zajos környezetben is kialakítható a nyugodt, elválasztott tér. Végezd kellő körültekintéssel a szerelést és a kívánt hatás nem marad el!